Zdaniem eksperta

dr Maciej Rogala i jego opinia o kosmetykach Dermika
Dr Maciej Rogala
Autorytet w dziedzinie Medycyny Estetycznej
Właściciel GOLD CLINIC

Cofnąć czas…

Skóra to największy organ człowieka. Podobnie jak pozostałe części ciała podlega procesom starzenia. Jednak w przypadku skóry procesy te są widoczne gołym okiem.
Starzenie przypomina nam o upływającym czasie i powoduje coraz mniej estetyczny wygląd skóry.
W dobie kultu młodości każdy z nas chce jak najdłużej zachować atrakcyjny wygląd.
Na proces starzenia ma wpływ wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych, np.:

 • tryb życia
 • sposób odżywiania
 • warunki środowiskowe
 • stosowanie używek, np. palenie papierosów

Za jędrność i elastyczność skóry odpowiadają znajdujące się w jej strukturze:

 • Kolagen
 • Elastyna
 • Kwas hialuronowy

Odpowiedni poziom kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego powoduje, że skóra jest jędrna i sprężysta.
Kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry, gdyż ma właściwości wiążące cząsteczki wody.
Z upływem lat włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniom, a kwas hialuronowy występuje w coraz mniejszych ilościach. Procesy starzenia zaczynają się, jak donoszą najnowsze badania już po ok. 18 roku życia, choć nie jest to regułą. Wbrew pozorom lat dodają nie tylko zmarszczki ale również przebarwienia, które pojawiają się z wiekiem, po ekspozycji na słońce, czy w wyniku zmian hormonalnych.

Jednym z najważnieszych czynników decydujących o odpowiednim wyglądzie skóry jest jej poziom nawilżenia.
Biorąc pod uwagę, że obecnie żyjemy w biegu, otacza nas wszędzie suche powietrze (klimatyzacja, grzejniki), nasza skóra cierpi z powodu odwodnienia. Obecnie niemal każdy człowiek potrzebuje dodatkowego nawilżenia skóry. Na codzień ciężko poradzić sobie bez kremów i innych preparatów służących do podstawowej pielęgnacji dmowej. Ostatnio jednak daje się zauważyć, że zarówno kobiety jak i mężczyźni coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Pielęgnacja niezmiennie zajmuje ważne miejsce, ale zmienia się jej forma. Pacjenci gabinetów medycyny estetycznej poszukują preparatów, które nie tylko będą pielęgnować ale też przedłużać efekty zabiegów. Coraz uważniej przyglądają się stosowanym w zaciuszu domowym kosmetykom i poszukują tych najbardziej skuecznych, chętnie sięgają po poradę do swjego lekarza lub do kosmetyczki. Zdają sobie sprawę, że niewłaściwa pielęgnacja skóry w domu, lub jej brak może jej poważnie zaszkodzić.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem i jednocześnie jednym z najbardziej skutecznych jest mezoterapia igłowa. Daje ona lekarzowi wiele możliwości a pacjentowi wiele korzyści.

Na czym polega zabieg mezoterapii?

To podawanie różnych substancji poprzez wielopunktową iniekcję danej okolicy. Najpopularniejszą metodą jest podawanie na tzw. grudkę. W ten sposób lekarz może wykonać zabieg na dowolnej części ciała – np. twarzy, szyi, dekolcie, brzuchu a nawet na skórze głowy. W zależności od leczonej okolicy oraz potrzeb używa się różnych preparatów o odpowiednio dobranym składzie i właściwościach.
W przypadku skóry twarzy, szyi i dekoltu stosuje się zazwyczaj preparaty z dużą zawartością kwasu hialuronowego, witamin oraz substancji aktywnych. Składniki te odżywiają skórę, a duża zawartość kwasu hialuronowego powoduje jej silne nawilżenie. Można również wykonywać mezoterapię używając wyłącznie kwasu hialuronowego celem intensywnego nawilżenia skóry.

Jakie efekty można osiągnąć?

Mezoterapia jest świetną metodą zapobiegającą starzeniu się skóry. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, pobudza produkcję elastyny i kolagenu. Sprawia, że skóra wygląda młodo i promiennie.
Jest to również ratunek dla skóry suchej, cienkiej (tzw. pergaminowej) – seria zabiegów spowoduje wzmocnienie i silne nawilżenie.
Skóra dojrzała stanie się dzięki mezoterapii bardziej jędrna, napięta, a zmarszczki znacząco się spłycą.
Zatem jest to zabieg odpowiedni dla każdego typu cery, niezależnie od wieku. W zależności od dobranych składników możemy zapobiegać starzeniu i podtrzymywać doskonałą kondycję skóry, a nawet odwracać jego skutki!
Najnowszym trendem w medycynie estetycznej są zabiegi nawilżające, wykonywane preparatami o przedłużonym działaniu. Dzięki tzw. BOOSTEROM zabiegi można wykonywać rzadziej, a uzyskany efekt głębokiego nawilżenia pozostaje na dłużej.
BOOSTERY to nowy rodzaj preparatu zawierającego lekko usieciowany kwas hialuronowy. Do tej pory pacjent miał do wyboru nawilżenie lub wypełnienie np. zmarszczek przy użyciu danego preparatu. Dzisiaj lekarz może zaoferować terapię łączoną podczas jednego zabiegu – nawilżenie z lekkim wypełnieniem. Metoda ta jest szczególnie pożądana przez pacjentki, którym zależy na poprawie wyglądu ust, ich lekkim powiększeniu i równoczesnym nawilżeniu. Zabieg jest połączeniem nawilżającej mezoterapii z wypełniaczem.

Jakie korzyści płyną z mezoterapii:

 • Doskonała profilaktyka przeciwzmarszczkowa
 • Nawilżenie i odżywienie skóry
 • Zwiększenie elastyczności skóry
 • Wzmocnienie skóry
 • Wygładzenie zmarszczek

Zabiegi mezoterapii doskonale sprawdzają się również na skórze głowy w przypadku łysienia, lub nadmiernego wypadania włosów, na ciele: zwalczają cellulit, nawilżają, redukują rozstępy.

Nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji domowej. To doskonały sposób na codzienne dbanie o wierzchnią warstwę naskórka. Odpowiednio dobrane produkty, zawierające sprawdzone, silenie działające składniki mogą przyczyniać się podtrzymania efektów zabiegów medycyny estetycznej, a nawet są w stanie je przedłużyć!